HTTP’yi HTTPS’e Kolayca Yönlendirme (.htaccess İle) SSL Sertifikası Ayarı

Eğer sitenize SSL Sertifikası aldıysanız yani https:// bağlantısı aldıysanız ve her şey tamamlandı sadece http://’li siteniz otomatik https://’e yönlenmiyorsa bunu .htaccess dosyası ile nasıl kolayca ve hızlıca yapılabileceğini anlatayım. Bunu birçok yolla yapabilirsiniz. Ben 2 adet yöntem ile göstereceğim. 1.Yöntem her yerde çalışır diye umuyorum. Eğer çalışmazsa, alternatif olarak 2.Yöntemi uygularsınız.

HTTPS Kullanılan Bir Site: PayPal

Günümüzde güvenlik son derece önem arz etmektedir. Web sitelerin güvenliğini sağlamak için yapılabilecek ilk adımlardan biri kuşkusuz SSL (https) sertifikası almaktadır. Günümüzde ticaret sitelerinin yanı sıra blog ve kişisel siteler de güvenlik sertifikası almaya başlamıştır. Bu SSL sertifikasının bir çok güvenlik yararı olduğu kadar arama motoru Google içinde faydası büyüktür. Google, SSL sertifikası sahibi sitelere daha fazla değer vermektedir. Haziran 2018’deki güncellemede, Chrome’da artık herhangi http:// site “Güvenli Değil” olarak kırmızı uyarıyla gösterilmekte. Cloudflare’e göre 2018’te internetin %69.7’si https bağlantı kullanmakta.

Http ve Https Farkı

Bir çok site bu SSL sertifikasını alıp kurduktan sonra yönlendirme işlemine ihtiyaç duyacaktır. Eski http’li linklerin https’ye yönlenmesi gerekecektir çünkü. Bu yazıda WordPress kullananlar için .htaccess dosyası paylaşacağız. .htaccess dosyanızı aşağıdaki gibi değiştirirseniz eski http:// linkleriniz https://olarak yönlenecektir.

htaccess-150x150

İlk olarak sitemizin FTP ana dizininde .htaccess adlı bir dosya var mı yok mu diye kontrol edelim.

Yoksa hemen oluşturalım. Var olanlar bu adımı atlayabilir. Bir metin belgesi açıp ismini .htaccess uzantısı olarak kaydedebilirsiniz veya cPanel ya da FileZilla’da yeni dosya oluştur deyip ismini .htaccess yapabilirsiniz.

1.Yöntem (301 Çoğu Yerde İşe Yarar)

301_htaccess_redirect

1.Yöntem ile SSL kurulu websitelerinde http olarak gelen kullanıcıları, https’ye çok kolay bir şekilde yönlendirebiliriz.

Bunun için .htaccess dosyamızın en başına veya herhangi yerine aşağıdaki komutları yazmamız yeterli olacaktır. Fakat sitenizde subdomain varsa bu kod her yeri yönlendirecektir. Eğer subdomaininiz var ise her subdomain için 4.yöntemdeki kodu ekleyin subdomainlerin htaccess’ine. Eğer htaccess dosyanınızda # BEGIN WordPress, # END WordPress gibi ibareler varsa kaldırmayıp, https kodunu onların üstüne ekleyin. Kopyalamak için kutucukların sağ üstündeki butona tıklayın, pencere açılınca kopyalayın.

12345# HTTPS Yonlendirme Baslangici by tosunkaya.comRewriteEngine OnRewriteCond %{SERVER_PORT} 80RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]# HTTPS Yonlendirme Sonu by tosunkaya.com

2.Yöntem Basit Yönlendirme

123RewriteEngine OnRewriteCond %{SERVER_PORT} !=443RewriteRule ^ https://www.siteismi.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

3.Yöntem WordPress Siteler İçin Kesin Yönlendirme


Kodu kopyalayamayanlar bu bağlantıya tıklayıp kodu alabilir.

12345678910111213141516171819202122# BEGIN HTTPS Redirection Plugin<IfModule mod_rewrite.c>RewriteEngine OnRewriteCond %{HTTPS} offRewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301] </IfModule># END HTTPS Redirection Plugin # BEGIN WordPress<IfModule mod_rewrite.c>RewriteEngine OnRewriteBase /RewriteRule ^index.php$ – [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-fRewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-dRewriteRule . /index.php [L] </IfModule># END WordPress # Begin HTTPS<IfModule mod_rewrite.c>RewriteEngine OnRewriteCond %{SERVER_PORT} 80RewriteRule ^(.*)$ https://www.SİTENİZ.com/$1 [R,L] </IfModule># END HTTPS

4.Yöntem X-Forwarded-Proto İle HTTPS Yönlendirme

12345#Tosunkaya.com HTTPS Yonlendirme BaslangiciRewriteEngine OnRewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} !httpsRewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]#Tosunkaya.com HTTTPS Yonlendirme Sonu

5.Yöntem Subdomainleri de Yönlendirin

Bu yöntem de 1.yöntemdeki kodun tüm subdomainleri sitenin ana sayfasına yönlendirme sorununu çözüyor. Her subdomaininiz için tek tek htaccess oluşturup girmeniz gerekiyor. Subdomainleri HTTP’ye yönlendirir.

12345RewriteEngine OnRewriteCond %{SERVER_PORT} 443RewriteRule ^.*$ http://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]RewriteRule ^(.*)$ http://%1/$1 [R=301,L]

Ayrıca buraya tıklayarak SSL sertifikanızın güvenliğini test edebilirsiniz.

30.11.2016 Güncelleme: Yazılan kodlar sorunsuzdur, ayriyeten istek üzerine https’ten http’ye yönlendirme ekledim.

Cloudflare sayfa kuralı ile de http’den https’e yönlendirme sağlayabilirsiniz.

6. Yöntem HTTPS’i HTTP’ye Yönlendirme

Siteniz Google’da hatadan kaynaklı https:// olarak indexlendiyse ve https’e giren kullanıcılarınızı Https’ten Http’ye Yönlendirmek isterseniz de, cPanel’de herhangi SSL sertifikası kuruluysa kaldırın, WordPress ayarlarından site adresini http:// olarak güncelleyin, herhangi htaccess yönlendirme kodu varsa kaldırın, Cloudflare’de https yönlendirme kuralı yaptıysanız kaldırın, siteniz https’ten http’ye geri dönecektir.

.htaccess’e eklemeniz gereken kod:

Https ile bağlanan kullanıcıyı http’ye yönlendirir.

27.01.2017 Güncellemesi:

HTTPS’İ HTTP’YE YÖNLENDİRME KODU

12345# TOSUNKAYA.COM HTTPS’İ HTTP’YE YÖNLENDİRMERewriteEngine OnRewriteCond %{HTTPS} onRewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]# TOSUNKAYA.COM HTTPS’İ HTTP’YE YÖNLENDİRME SONU
HTTP SSL HTTPS Yönlendirme

Umarım http:// olan site bağlantınızı, https:// güvenli bağlantıya yönlendirebilmişsinizdir.

Kaynak: https://tosunkaya.com/httpyi-httpse-kolayca-yonlendirme-htaccess-ile-ssl-sertifikasi-ayari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir