1-Eğer şuan hali hazırda wordpress SEO dışında herhangi bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, tüm SEO ayarlarınızı ve altyapınızı SEO Data Transporter eklentisi ile WordPress SEO by Yoast eklentisine taşıyabilirsiniz.

2-Diğer bir seçenek ise, eğer All in One SEO Pack ya da Headspace2 SEO gibi SEO eklentileri kullanıyorsanız, WordPress SEO by Yoast eklentisini kurup, import seçeneğini kullanarak tüm SEO ayarlarınızı ve altyapınızı kullandığınız eklentiden alarak Yoast’a transfer edebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra eski SEO eklentinizi etkisizleştirebilirsiniz.


Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, en iyi wordpress SEO ayarı diye birşey mevcut değil. Her ayar kişiden kişiye, siteden siteye değişiklik gösterir. Ben bu yazımda sizlere, en iyi wordpress eklentileri arasında yer alan Yoast SEO’nun kendi blogumda kullandığım ayarları ve neyin doğru neyin yanlış olabileceğini açıklamalarıyla birlikte aktaracağım.

>> Yoast SEO Kurulumu
>> Kurulumdan Sonra İlk Yapmanız Gereken
>> Genel – Dashboard
>> Genel – Features
>> Genel – Web Yöneticisi Araçları
>> Search Appearance – Genel
>> Search Appearance – Content Types
>> Search Appearance – Media
>> Search Appearance – Kategoriler
>> Search Appearance – Arşivler
>> Search Appearance – Yol Haritası
>> Search Appearance – RSS
>> Arama Konsolu
>> Sosyal
>> Sosyal – Hesaplar
>> Sosyal – Facebook
>> XML Sitemaps
>> Araçlar
>> Araçlar – Dosya Düzenleyicisi
>> Araçlar – Toplu Düzenleyici
>> Araçlar – İçer Al / Dışa Aktar
>> WordPress Yoast SEO Kullanımı
>> Genel
>> Sayfa Analizi
>> Gelişmiş


Yoast SEO Kurulumu

Yoast SEO Nasıl Yüklenir - Yoast SEO Yükleme

Yoast Seo Yükleme ( Nasıl Yüklenir )

1-Öncelikle wordpress Admin paneliniz üzerinden Eklentiler >> Yeni ekle sekmesine gidin.

2-Karşınıza yukarıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır. Ekranın sağ üst köşesinde ara kısmına Yoast SEO eklentisinin ismini yazın ve aratın.

3-Arama sonucunda ekranın solunda çıkan Yoast SEO eklentisi için Hemen Yükle butonuna tıklayın. (1+Miyon etkin kurulumu olan eklenti)

4-Hemen Yükle butonuna tıkladıktan sonra eklentinin yüklenmesi bir kaç saniye alacaktır. Yükleme bittikten hemen sonra ise Hemen Yükle butonunun yerinde bu sefer Etkinleştirbutonu belirecektir.

Son olarak Etkinleştir butonuna da tıklayarak yüklediğiniz Yoast SEO eklentisini aktif hale getirin. Yoast SEO kurulum işlemleri bu kadar. Ayarlara geçebiliriz.

Yoast SEO Kurulumundan Sonra İlk Yapmanız Gereken

WordPress Yoast SEO eklentisinin aşağıda benim de anlattığım tüm ayarlarını kullanabilmek için öncelikle bu ayar panelini Yoast SEO eklentisinin yönetim panelinden aktif etmelisiniz.

Bunun de için öncelikle Admin Paneli >> SEO >> Genel >> Features sekmesine gidin ve bu sekme altında yer alan tüm özellikleri On / Etkinhale getirip, değişiklikleri kaydet (Save Changes) deyin.

Yoast SEO Features - Yoast SEO Ayarları Açma

Yoast SEO Features – Yoast SEO Ayarları Açma

Genel – WordPress Yoast SEO

Eklentiyi kurduktan sonra wordpress admin paneli üzerinden SEO sekmesinden eklentinin yönetim paneline ulaşım sağlayabilirsiniz.

SEO >> Genel sekmesine ulaştıktan sonra Dashboard sekmesi ile hiç bir işimiz olmayacak. Burada bilmeniz gereken tek şey, eğer wordpress yoast SEO ayarlarını en başa döndürmek,

Yani yaptığınız tüm ayarlamaları sıfırlamak isterseniz bunu Dashboard >> Genel sekmesinde bulunan Varsayılan Ayarlara Geri Dön butonu ile yapabilirsiniz.

Features – WordPress Yoast SEO

Yoast SEO Features - Yoast SEO Ayarları Açma

Yoast SEO Features – Yoast SEO Ayarları Açma

#SEO Analysis: Bu özellik Yoast SEO’yu en iyi SEO eklentisi yapan özelliğidir. Bu özelliği aktif etmediğiniz zaman eklentiyi kullanmanızın da hiç bir anlamı yoktur. Buranın etkin olması, yazı altlarında ki kelime analizi kısmını aktif eder.

Bir içerik oluştururken Yoast SEO eklentisi, yine içeriği oluşturduğunuz sayfada ve yazı editörünün hemen altında bulunan Yoast SEO Meta kutusu ile bu kutu içerisinde yer alan focus keyword, yani odaklanılan anahtar kelime kısmına yazdığınız kelime sonucu size uymanız gereken SEO kurallarını sunar.

İşte, bu kısmı ON yaparak Yoast’ın bu özelliğini aktif etmiş olursunuz. Şu an bu özelliğin tam olarak nasıl çalıştığını algılayamadıysanız da problem etmeyin çünkü yazımın devamında, Yoast SEO kullanımı bölümünü okuduğunuzda bu özelliğin tam olarak nasıl çalıştığını çok daha net anlayacaksınızdır.

#Readability Analysis: Yani okunabilirlik analizi. Bu özelliği aktif ettiğinizde eklenti sadece yazılarınızı direkt SEO kriterleri açısından değil, aynı zamanda okunabilirlik seviyesi açısından da inceler.

Yoast SEO’nun bu özelliği çokta gelişmiş fonksiyonlara sahip değil. Bir yazının okunabilirliğini ise paragrafların ve kurulan cümlelerin uzunluğuna göre yapıyor.

Diyelim ki bir içerik yazıyorsunuz ve o içeriğinizde kurduğunuz cümleler çok uzun değil ve paragraflarınız da 3 – 5 cümleyi geçmiyor. Bu durumda size Yoast SEO okunabilirlik adına tam puan veriyor.

Ancak tam tersi bir durum söz konusu olduğunda da yazılarınız için okunabilirliği düşük olarak gösteriyor ve size düzeltmeniz adına tavsiye veriyor.

Bir içeriğin paragrafları 3-5 cümleyi geçmez ve bu cümleler de basit kelimler ile kurulmuş, anlaşılır bir dille yazılmış ve optimum seviyede uzunluğa sahip olursa o yazının okunma oranı yüksek olur. Bu verilerle kanıtlanmış bir gerçektir.

Yani amaç ziyaretçiyi bunlatmadan yazıyı okutmaktır. Yoast SEO’nun bu özelliği de tam olarak kabul görmüş ve veriler ile ispatlanmış bu görüşe dayanır.

#Cornerstore Content: Burada Cornerstore içerik ile ifade edilmek istenen sitenizin için mihenk taşı olan, google’da ilk sıralarda yer almak istediğiniz sizin için en önemli olan içeriklerdir.

Bir içeriği Cornerstore içerik olarak Yoast SEO’ya bildirmek için içeriği düzenle dediğinizde yazı editörü altında yer alan Yoast SEO meta kutusunda bulunan this article is cornerstore content seçeneğini işaretlemek yeterli olacaktır.

Yoast SEO Corner Stone İçerik

Yoast SEO Corner Stone İçerik

Yoast bu özelliğin tam olarak ne olduğunu şurada anlatmış. (ing) Ancak ben yine de kısaca özetleyeyim;

Cornetstore içerikler Google’da ilk sayfada çıkmak yazımda da bahsettiğim ana kategori yazılar için kullanılan ve geçerli olan bir ifadedir.

Sitenizde bulunan birbiri ile alakalı 10 – 20 yazıyı kısa özetleriyle içerisinde barındıran ve o özetler sonrası tek tek o yazılara link verilen, 5 – 10 bin kelimelik yazılardan bahsediyorum.

İşte bu tür içerikleriniz için Yoast SEO’nun bu içerik cornerstore içeriktir seçeneğini işaretlediğiniz zaman Yoast SEO size bu tür içerikleriniz için site içi linkleme ağı örmenize yardımcı olacak öneriler sunar.

İşleyşi ise şu şekildedir; Cornerstore içeriğiniz ile yakından alakalı bir içerik yazdığınızda Yoast SEO size bu yazın cornerstore içeriğin ile yakından alakalı, dolayısı ile bu içeriğine link vermeyi düşünebilirsin şeklinde bir öneri sunmasından ibarettir.

#Text Link Counter: Bu özellikbir yazıdan site içi kaç link çıkışı yapıldığını ve bir yazının site içi kaç linke sahip olduğu sayısını size sunar. Bu linklemeleri rakam olarak görmek de daha sağlıklı bir site içi ağı örmenize olanak sağlar.

#XML Sitemaps: Bu özellik ile aktif ettiğiniz zaman da otomatik olarka site haritası oluşturmuş olursunuz. Bu özelliğin detaylarına yazımın devamında değiniyor olacağım.

#Ryte Integration: Ryte haftalık olarak sitenizi kontrol eder ve sitenizin arama motorları tarafından indexlenebilir, yani arama motorları tarafından erişebilir ve sonuçlarda listelenebilir durumda olup olmadığını kontrol eder. Eğer bir sorun varsa da wordpress admin panelinizden size bildirim olarak sunar.

#Admin Bar Menü: Bu kısmı etkin hale getirdiğinizde ise WordPress Yoast SEO eklentisi sitenin üst kısmında yer alan WordPress Admin Bar kısmında bir kısa yol ekler. ( Bu kısa yol eklemesi tamamı ile eklentiyi kolay bir şekilde ulaşılır kılma amacı taşımaktadır. )

#Security: Bu kısmı ON, yani aktif ettiğiniz zaman yazı, sayfa, kategori, etiket vs gibi tüm içerik modelleriniz altında yer alan Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş ayarlarını admin / yönetici dışında kalan tüm kullanıcılara kapatmış olursunuz.

Keza doğru olan da budur çünkü bu kısımda yapılan ayarlamalar ile içerikleriniz google index’inden, yani sonuçlarından çıkartılabilir veya başka bir yazıya canonical olarak yönlendirilebilir.

Dolayısı ile eğer sitenizde birlikte çalıştığınız editor arkadaşlarınız varsa ve editörlerinize güvenmiyorsanız bu seçeneği ON olarak bırakın.

Yoast SEO Ayarları Security ( Güvelik )

Yoast SEO Ayarları Security ( Güvelik )

Web Yöneticisi Araçları

WordPress SEO ve Blog / Site açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımda sitenizi google’a kaydedin kısmında sitenizi google’a nasıl kaydedeceğinizi anlatmıştım. İşte bu web yöneticisi araçları kısmı da tam olarak bu işe yarıyor.

Yani alternatif bir yöntem olarak Yoast SEO Web yöneticisi araçları üzerinden sitenizin arama motorları kaydını yapabiliyorsunuz.

#Sitenizi Google’a kaydederken, google’ın search console üzerinden size verdiği doğrulama kodunu Web Yöneticisi Araçları sekmesinde yer alan Google Verification Code kısmına yazıp, değişiklikleri kaydet (Save Changes) dedikten sonra, tekrar search console’a dönüp sitemi doğrula dediğinizde siteniz google tarafından doğrulanır. Yani google kaydı yapılmış olur.

Aynı işlemleri Bing ve Yandex için de yine bu sekme altından yapmanız mümkün. Eğer hali hazırda tüm bu arama motoru kayıtlarını yaptıysanız, bu sekmeyi boş bırakarak geçin.

Yoast SEO Ayarları Web Yöneticileri Arçları

Yoast SEO Ayarları Web Yöneticileri Arçları

WordPress Yoast SEO Kısa Kodları

Bu bölümümdeki ayarları girmeden önce  kullanıma hazır kısa kodları bilmenizde fayda var. Tüm kısa kodları aşağıda açıklamasıyla birlikte veriyorum.

%%date%%Yazının veya sayfanın yazım tarihini göstermenizi sağlar
%%title%%Yazının veya sayfanın başlığını göstermenizi sağlar
%%sitename%%Site genel ismini göstermenizi sağlar
%%sitedesc%%Site genel açıklamasını göstermenizi sağlar
%%excerpt%%Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturur
%%excerpt_only%%Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturmaz
%%tag%%Etiketleri göstermenizi sağlar
%%category%%Yazının veya sayfanın kategorisini göstermenizi sağlar
%%category_description%%Kategori açıklamasını göstermenizi sağlar
%%tag_description%%Etiket açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_description%%Terim açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_title%%Terim başlığını göstermenizi sağlar
%%modified%%Konunun son düzenlenme tarihi göstermenizi sağlar
%%id%%Yazının veya sayfanın ID numarasını göstermenizi sağlar
%%name%%Yazının veya sayfanın yazar adını göstermenizi sağlar
%%userid%%Yazının veya sayfanın yazar kayıt ID’sini göstermenizi sağlar
%%searchphrase%%Aramada kullanılan kelimeyi göstermenizi sağlar
%%currenttime%%Olağan (şuanki) saati göstermenizi sağlar
%%currentdate%%Olağan (şuanki) tarihi göstermenizi sağlar
%%currentmonth%%Olağan (şuanki) ayı göstermenizi sağlar
%%currentyear%%Olağan (şuanki) yılı göstermenizi sağlar
%%page%%Sayfa numarasını göstermenizi sağlar (Örnek sayfa 2 – 4)
%%pagetotal%%Toplam sayfa sayısını göstermenizi sağlar
%%pagenumber%%Sayfa numarasını göstermenizi sağlar
%%caption%%Ekteki görselin açıklamasını göstermenizi sağlar
%%focuskw%%Odaklanılan anahtar kelimeleri göstermenizi sağlar
%%cf_<custom-field-name>%%Özel alan eklememize yarar
%%ct_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi alanı eklememize yarar
%%ct_desc_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi açıklaması göstermenizi sağlar
%%sep%%Başlık Ayıracı Kısa Kodu

Kısa Kodlar Nasıl Çalışır ?

1-Site başlığı şablonu yerine (yukaridaki resimde) %%title%% kısa kodunu yazdığınızda arama sonuçlarında önce yazınız için koyduğunuz yazı başlığını gösterir.

2-%%page%% kısa kodunu koymak sayfalarınız içinde aynı ayarları geçerli kılmanızı sağlar.

3-Ardından  %%sep%% kısa kodunu yerleştirdiğimizde, daha önce seçtiğimiz başlık ayıracı görselini yazı başlığından hemen sonra yerleştirir. (Sep yani separator yani ayıraç )

4-Daha sonra ise arama sonuçlarında çıkan linklerinizi potansitel ziyaretçilerinizin gözünde markalaştırmak adına site isminizi ekleyebilirsiniz yani %%sitename%%.

Search Appearance – Yoast SEO

 Genel

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Genel Başlık Başlık Ayracı ve Ana Sayfa Ayarları

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Genel Başlık Başlık Ayracı ve Ana Sayfa Ayarları

#Başlık Ayırıcı: Bu tamamı ile görsel bir özelliktir. SEO açısından fonksiyonel olarak hiç bir işlevi yoktur. Başlık ayıracı genellikle yazı başlığından hemen sonra otomatik olarak SEO başlıklarınıza eklenen bir şekildir.

Burada seçeceğiniz başlık ayıracı, görsel olarak potansiyel ziyaretçilerinize arama sonuçları arasında algıda seçicilik yaratmaya yöneliktir. Bu yüzden aslında oldukça önemli bir detaydır. Aşağıdaki resim buna bir örnektir.

Wordpress Yoast SEO Başlık Ayracı Belirleme

WordPress Yoast SEO Başlık Ayracı Belirleme

#Ana Sayfa: Bu kısma sitenizin ana sayfası google sonuçlarında nasıl çıksın istiyorsanız, o şekilde bilgiler giriyorsunuz. Burada SEO başlığından kasıt, arama motorları sonuçlarında çıkacak başlıktır.

#Meta Açıklaması: Meta açıklaması ise yine arama motorları sonuçlarında SEO Başlığının hemen altında çıkacak olan kısa açıklama kısmıdır.

Üstteki resimde ben örnek olması açısından kendi blogumun SEO başlığını ve Meta açıklamasını gösterdim. Buraya girdiğim bu bilgiler de ana sayfam için google sonuçlarına aynen şu şekilde yansıdı;

Wordpress Yoast SEO - Ana Sayfa SEO Başlığı

WordPress Yoast SEO – Ana Sayfa SEO Başlığı

Ana sayfanız veya herhangi bir sayfanız için SEO başlığı belirlerken  50 ila 70 karakter sınırını geçmemeye dikkat edin.

Google sadece gösterimi 70 karaktere kadar yapar. 70 Karakteri geçtiğinizde ise SEO başlığınızın sonunda, karakter sınırının aşıldığı noktada … (3 nokta) işareti olur.

Meta açıklaması için ise bu karakter sınırı 155’tir. Yine hem ana sayfanız, hem de tüm yazı/sayfa vs. türü içerikleriniz için meta açıklaması girerken 155 karakteri geçmeyin.

#Knowledge Graph: Google’da çok bilindik bir isim veya firma arattığınızda aratma sonuçlarının sağ kısmında arattığınız kişi veya firmaya dair detaylı bir bilgi serisinin olduğu bir tablo görmüşsünüzdür mutlaka.

İşte, bu oluşumlar google’ın Knowledge Graph özelliğinden geliyor. Tabi ki Yoast SEO eklenti ayarlarında da sitemizin knowledge graph’ına etki etmemizi sağlayacak ayarları yapabileceğimiz bir bölüm var.

Yoast SEO Knowledge Grap Örneği

Yoast SEO Knowledge Grap Örneği

Bunu da Admin Paneli >> SEO >> Search Appearance >> Genel Sekmesi atlında bulunan Knowledge Graph kısmından yapıyoruz.

Ancak ayarlayabildiğimiz özellikler firma ismi, logo veya kişi isminden öte değil ki bunları ayarlasak bile, google’da site ismimiz veya kişisel ismimiz aratıldığında knowledge graph kısmında bu bilgilerin çıkması bizim yapabileceğimiz bir şey değil.

Bu tamamen google’ın belirlediği bir şey. Burada yer almak için google’ın resmi bir şekilde açıkladığı kesin kriterler veya şartlar yok. Bilinirliğiniz ve popülerliğiniz ne kadar fazla olursa, knowledge graph bilginizin google sonuçlarında çıkma olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.

Yine de bu bilgileri en başta doldurmakta fayda var;

Firma ya da Kişi:  Buradan firma ya da kişi seçeneğini seçip, seçimi yaptıktan sonra hemen altında çıkan alanda yer alan bilgileri doldurun.

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Genel Knowledge Graph

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Genel Knowledge Graph

Yazı Tipleri / Content Types

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Content Types Yazıları

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Content Types YazılarYazılar:

#Show Yazılar in Search Results: Eğer yazılarınızın google sonuçlarında yer almasını istiyorsanız bu kısmı Yes olarak işaretleyin.

#Kod Parçacığı Önizleme Tarihi:Bu özellik arama motorları sonuçlarında yazınızın SEO başlığının ve linkinin hemen altına, yazı meta açıklamanızın hemen önüne yazı yayımlanma tarihi ekler.

Bu kısmı Göster olarak işaretlemenizi tavsiye ederim. Yazılarınızın ne kadar güncel olduğunu google sonuçlarında göstermeniz potansiyel ziyaretçinin tıklama eğilimine pozitif etki edecektir.

#Yoast SEO Meta Kutusu: Bu özelliği de mutlaka Göster olarak işaretleyin. Bu özelliği göster olarak işaretlediğinizde, yani aktif ettiğinizde Yoast SEO her yazınızın admin panelinde yazı editörünün hemen altına Yoast SEO meta kutusu eklemesini sağlar.

Bu Yoast SEO meta kutusu da spesifik olarak yazı bazlı SEO ayarları yapmanıza olanak sağlar. ( Her yazı için ayrı ayrı SEO başlığı, Meta Açıklaması girmek vs. )

#SEO Başlığı: Varsayılan olarak bu şablon Başlık – Page – Separator – Site Title şeklinde gelir.

Bu bir Yoast SEO kısa kod kullanım şablonudur. Bu kısa kodlar ile aslında siz yazılarınız için genel bir SEO başlık taslağı oluşturmuş olursunuz. Yani yazılarınız için otomatik bir SEO başlık sablonu oluşturursunuz.

Mesela ben bu yazım için yazı başlığımı yazı editörümden “WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu | FULL Rehber” olarak koydum.

Yoast SEO Ayarları Yazı Başlığım

Yoast SEO Ayarları Yazı Başlığım

Eğer ben bu yazım için bu yazı editörümün altında bulunan Yoast SEO meta kutusu bölümünden yazı başlığımdan bağımsız olarak farklı bir SEO Başlığı belirlemezsem,

Yoast SEO benim Admin Paneli >> SEO >> Search Appearance >> Content Types >> Yazılar >> SEO Başlığı kısmında yazılarım için ayarladığım otomatik başlık şablounu ne ise, bu yazım için de otomatik olarak o şablonu uygular ve bu yazımın SEO başlığını otomatik olarak o şekilde belirler.

Yani benim yazılar için SEO ayarlarından set ettiğim şablon: Başlık – Page – Separator – Site Title şeklindeyse, Yoast SEO bu yazımın SEO başlığını

Başlık: Yazı başlığı ne ise o, (+)
Page: Kaçıncı sayfa ise o ( tek sayfadan oluşuyorsa herhangi bir ifade yer almaz )  (+)
Separator: Admin Paneli >> SEO >> Search Appearance >> Genel >> Başlık Ayıracı kısmında belirlediğim sembol ne ise o.  (+)
Site Title: 
Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel >> Site Başlığı ne ise o.

Şeklinde bir kombinasyon getirerek otomatik olarak oluşturur ve google sonuçlarında da aynen şu şekilde görünür;

Yoast SEO Ayarları Yazısı Google Gösterimi

Yoast SEO Ayarları Yazısı Google Gösterimi

Bu varsayılan olarak gelen şablon ayarı olukça kullanışlıdır. Eğer farklı bir şablon kurgulamak isterseniz, yazımın devamında anlattığım Yoast SEO kısa kodlar ile yazı SEO başlıklarınız için farklı bir şablon yapısı kurgulayabilirsiniz.

#Meta Açıklaması: Meta açıklama kısmı içeriklerinizin google arama sonuçlarında SEO başlığı kısmının hemen altında yer alan açıklama kısmıdır. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Wordpress Yoast SEO Meta Açıklaması Nedir

WordPress Yoast SEO Meta Açıklaması Nedir

Yazılarınız için meta açıklama kısımlarını nereden ve nasıl belirleyeceğinizi yazının devamın da bulabilirsiniz.

Ancak eğer bu kısımda siz Meta Açıklama Şablonu kısmına bir açıklama ve kısa kod kullanımı ile şablon girerseniz, google sonuçlarında yer alan tüm yazılarınız için bu açıklama kısmı aynı olacaktır.

Dolayısı ile her bir yazı diğerinden farklı olacağı için bu kısmı boş bırakmanız gerekmetedir.

Böylelikle eklenti yazılarınız için belirlemesi gerektiği meta açıklama kısmını buradan değil de, yazı düzenleme ekranın en altında bulunan SEO kutusunda belirttiğiniz meta açıklama kısmından alır.

Ya da SEO kutusu kısmında da herhangi bir açıklama belirtmezseniz, o zaman da eklenti meta açıklaması olarak yazınızın ilk başlangıç cümlesini seçer ya da ziyaretçinin yaptığı aratmada kullandığı kelimeler yazınızın neresinde yer alıyorsa, yer aldığı cümle öbeğini seçer.

Bu kısımı eğer çok net anlayamadıysanız, boş bırakarak devam edin. Yazının devamında ne demek istediğimi daha da iyi anlayacaksınız zaten.

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Content Types Sayfalar

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Content Types SayfalarSayfalar:

Sayfalar kısmıda tamamı ile yukarıda yazılar için anlattığım mantık ile aynı mantık. Burda bu sefer yazılarınız için değil de, sayfalarınız için SEO genel ayarlarını yapıyorsunuz.

Yazılardan farklı olarak bir tek sayfalar için kod parçacığı ön izlenmesideki tarih kısmını Gizle yapabilirsiniz. Çünkü iletişim / reklam vs gibi sayfalar hep sabit kalacağı için yayımlandığı tarihlerin arama sonuçlarında yer almasına gerek yok.

Mesela benim iletişim sayfam 2014 yılında oluşturulmuş. Eğer ben bu sayfamın yayım tarihini google sonuçlarıda gösterirsem, potansiyel ziyaretçi gözünde sitem için eskide kalmış imajı yaratmış olurum. Bu da hiç isteyeceğim bir şey değil.

Media

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Media

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Media

WordPress varsayılan olarak yazılarınıza ya da sayfalarınıza eklendiğiniz her resim için bir deattachment sayfası oluşturur. Yani her bir resim için sadece resimden oluşan bir sayfa.

Tabi ki bu tür sayfalar içerik açısında çok sığ olduğu, ziyaretçiye katkı anlamında hiç bir şey sunmadığı için kalitesiz sayfalar olarak sınıflandırılır.

İşte siz media ayarlarındaki redirect attachment URLs to the attachment itseft ayarını Yesolarak işaretlediğiniz zaman wordpress tarafından eklediğiniz her bir resim için otomatik olarak oluşturulan o resmin attachement sayfası yine otomatik olarak resim hangi yazınız veya sayfanızda ekliyse, o sayfaya kalıcı olarak yönlendirmiş olursunuz.

Ve böylece attachment sayfaları yönlendirme ile ortadan kalkar. Siz de böylelikle bu sayfaların google tarafından indexlenmesini engelleyerek sitenizin SEO’suna genel anlamda katkı sağlamış olursunuz.

Kategoriler

Kategoriler:Yoast SEO Kategori ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Kategoriler

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Kategoriler

#Show Kategoriler in Search Results: Bu seçeneği etkin veya etkisiz hale getirerek, kategori sayfalarınızın google sonuçlarında yer alıp almamasına karar veriyorsunuz.

Etkin hale getirmek (Yes) kategori sayfalarımı google sonuçlarında göster anlamına gelirken, etkisiz hale getirmek (No) kategori sayfalarımı google sonuçlarında gösterme anlamına geliyor.

Ben kendi blogum, yani wpmavi için kategori sayfalarımı google sonuçlarında göstermiyorum. Yani bu ayarı etkisiz (No) olarak kullanıyorum.

Bu yaptığım teknik analize ve tecrübeye dayalı bir sebep. Biraz da uzun bir sebep olduğu için bunu SEO teknikleri yazımda detaylı anlattım.

Ancak yine de kısaca özetleyecek olursam, kategori ve etkiket sayfalarımı google sonuçlarında göstermeme sebebim, bu tür sayfaların genelde kalitesiz sayfalar olarak kabul görmesinden kaynaklı. İçerik açısında sığ, ziyaretçi istatistikleri düşük, düşük ziyaretçi istatistiğinin site geneli ziyaretçi istatistik ortalamasını da düşürmesi, ziyaretçiye bir şey katmayan sayfalar olmasından vs. kaynaklı.

#SEO Başlığı: Kategori sayfalarınızı google sonuçlarında gösterseniz de, göstermeseniz de varsayılan olarak eklentinin kategori sayfaları için atadığı SEO başlığı kısa kod şablonu gayet kullanışlı durumda. Dolayısı ile bu ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.

#Meta Açıklaması: Yine kategori sayfalarınızı google sonuçlarında gösterseniz bile her kategori sayfanız için ayrı birer meta açıklaması gireceğiniz için, yani her kategori sayfasını toplu olarak niteyecek bir meta açıklamasından uzak durmak adına bu kısmı boş bırakın.

#Yoast SEO Meta Kutusu: Bu ayarı eğer kategori sayfalarınızı google sonuçlarında listeletecekseniz Göster olarak işaretleyin. Eğer göstermeyecekseniz de aktif olarak kalması hiç bir şey ifade etmeyeceği için ister Göster olarak ister Gizle olarak ayarlayabilirsiniz.

Etiketler:Yoast SEO Etiket Sayfaları ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları - Search Console Etiket Ayarları

Yoast SEO Ayarları – Search Console Etiket Ayarları

Yine etiket sayfalarındaki ayarlar da üstte kategori sayfaları için nasıl set ettiysem birebir aynı şekildedir. Etiket sayfalarımı da yine niye google sonuçlarında göstermediğimi üstte de linkin verdiğim gibi SEO Teknikleri başlıklı yazımdan detaylı öğrenebilirsiniz.

Ancak durumu kısaca bir örnek ile özetlemek isterim;

Neden etkiketlerinizi siz de google index’ine aldırtmamalsınız ?

1-Diyelim ki ben bu içeriğim için “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” kelimeler bütününü etiket olarak kullandım ve eğer google bu etiket sayfamı indexlerse, potansiyel bir ziyaretçi “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” anahtar kelimesini google’da arattığında benim bu etiket sayfam da sonuçlarda yer alacaktır.

Eğer potansiyel ziyaretçi arama sonuçlarından benim “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” etiket sayfama tıklarsa karşısına açılan sayfa ne olacak ?

Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları etiketi altında yer alan yazılarımın tamamı… Yani kullanıcı direkt olarak bir içeriğe ulaşamayacak, ulaşması için içerik başlıklarımdan bir tanesine tıklaması gerekecek.

Sizce kaç kullanıcı bunu yapar ? İnanın bana çok az bir kısmı. Ziyaretçi sayfama geldiğinde, eğer direkt olarak yoast seo ile ilgili bir içerikle karşılaşamazsa, sitemi anında terk eder.

Tamam, sitenize trafik çekersiniz fakat bu gelen trafik kalitesiz bir trafik olur ve sitenizde geçirilen ortalama oturum süresini düşürür. Bu da genel anlamda sitenizin SEO’suna olumsuz etki eder. 

Biçim:Yoast SEO Biçim ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Biçim Ayarları

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Biçim Ayarları

#Biçim: Eğer yazı veya sayfa formatlarınızda normal yazı formatından başka yazı biçim formatları kullanıyorsanız, ( ki bu formatlar genelde temadan temaya farklılık gösterir ve genel olarak hiç kullanılmaz bile )

Farklı biçim formatındaki yazılarınızın da indexlenmesi için bu kısmı Etkin hale getirebilirsiniz. Eğer biçimleri hiç kullanmıyorsanız ( ben de hiç kullanmadım bugüne kadar ) bu kısmı Etkisizolarak bırakın.

WordPress Yoast SEO Category URLs ayarları kısmına geçmeden önce sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarını wordpress admin paneli üzerinden Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesi altından SEO dostu olacak şekilde ayarlayın.

WordPress SEO ve WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı yazılarımdan bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Önemli:Bu kısımda yapacağınız ayarlar bilinçli bir şekilde yapılmaz ise, sitenizin SEO’suna genel anlamda ciddi zararlar verebilir. Dolayısı ile hemen altta yazacağım her şeyi dikkatle okumanızı tavsiye edeirm.

Remove the categories prefix ( Kategori Linkler İçin Varsayılan Uzantıyı Kaldır ) : WordPress siz bir kategori oluşturduğunuzda o kategori için URL yapısına category kelimesini de ekler.

Diyelim ki ben kendi blogum için WordPress Yoast SEO kelimeler bütününde bir kategori oluşturdum ve ardından kategori linkim şu şekilde oldu;

https://wpmavi.com/category/wordpress-yoast-seo

İşte bu ayarda yoast SEO eklentisi size; wordpress’in varsayılan olarak kategori URL adresine atadığı bu category kelimesini tüm kategori URL’lerinden kaldırayım mı diye soruyor.

Eğer kaldır derseniz, category kelimesi URL’den kalkacak ve URL şu şekle gelecektir;

https://wpmavi.com/wordpress-yoast-seo

Doğru olan link yapısı da zaten budur.

Ancak !!!! Eğer hali hazırda sizin kategorileriniz URL yapısında category kelimesi ile birlikte google tarafından indexlendi ise, bu kısmı TUT olarak bırakın.

Eğer bu işin başındaysanız, yani blogunuzu ya da sitenizi yeni açtıysanız bu ayarı KALDIRolarak bırakmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Arşivler

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Arşivler (Etkin)

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Arşivler (Etkin)

#Yazar Arşivleri: Eğer sitenizde birden fazla içerik yazarı / oluşturucusu varsa, bu kısmı Etkin hale getirebilirsiniz.

Etkin hale getirdiğinizde sitenizde bir de yazar sayfaları oluşur ve bu yazar sayfalarında yazarların yayımladığı yazılar yer alır.

Böylesi sayfaları oluşturmak çoklu yazar sistemi olan siteler için kullanıcı deneyimi adına gayet mantıklıdır. Bu sayfalar ile ziyaretçilerin beğendiği yazarların yazılarını tek bir sayfada görmelerine olanak sağlamış olursunuz.

Ancak!!! Eğer tek bir yazardan oluşan (içerik oluşturucu) bir siteye sahipseniz de bu ayarı Etkisiz hale getirin. Çünkü yazıları veya içerikleri oluşturan kişi tek bir kişi olduğundan yazar sayfasının ana sayfanızdan hiç bir farkı olmayacaktır.

Bu da kopya içerik oluşturmanız anlamına gelir ki duplicate cotent (kopya içerik / kendini tekrarlayan içerik) oranı sitenizde ne kadar fazla olursa SEO’ya olumsuz etkisi de o kadar fazla olur.

#Show Author Archives In Search Results: Yazar arşivlerini seçeneğini etkin hale getirdiğinizde otomatik olarak bu ayar da açılır.

Eğer sitenizde çoklu yazar sistemi uyguluyorsanız ve bir de bu yazar sayfalarının bireysel olarak google sonuçlarında yer almasını istiyorsanız bu seçeneği de YES olarak işaretleyerek yazar sayfalarının google sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz.

#Show Archives For Authors Without Posts ın Search Results: Bu seçenek de yine yazar arşivleri seçeneğini aktif hale getirdiğinizde otomatik olarak açılacaktır.

Bu seçeneği YES yaptığınızda Google sonuçlarında yer alacak olan yazar sayfalarınızın altında ( meta açıklaması kısmının altında / aynı sayfa içi linkler gibi ) yazarların yazıları yer almasın demiş oluyorsunuz. No yaptığınızda ise tam tersi.

#SEO Başlığı ve Meta Açıklaması: Yazar sayfalarının SEO başlığı ve Meta açıklamaları için ben Yoast SEO kısa kodları ile birlikte manuel girdiler oluşturarak üstteki resimde de gördüğünüz gibi bir şablon oluşturdum.

Siz de isterseniz bu şablonları birebir kullanabilir ( ayarları üstteki resimde olduğu gibi yapabilir ) ya da Yoast SEO kısa kodlarını kullanarak veya manuel olarak istediğiniz şekilde yazar sayfalarınız için SEO başlığı ve Meta açıklaması şablonları oluşturabilirsiniz.

Ya da bu alanları boş bırakarak ( özellikle Meta Açıklaması kısmını ) her yazar için kendi meta açıklamasını oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Date Archives

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Date Archives

#Tarih Arşivi: WordPress’in bir özelliği de içeriklerinizi aylık ve yıllık olarak arşivlemesidir.  Ancak bu özellik çok eskide kalan hantal ve işlevsiz bir özellik olduğu için bu arşivleri Etkisizhale getirmenizi tavsiye ederim.

İçerikleriniz hali hazırda zaten yayımlama tarihleri içerir. Bu arşivleme mantığı sadece yazılarınızı aylık ve yıllık kategorize etmeye yarar.

Eğer siteniz içeriği bu tür bir kategorizasyon gerektirecek türdeyse, tek tek tarih veya aylık bazda kategori oluşturmak yerine bu seçeneği Etkin hale getirip, wordpress’in hali hazırda varsayılan olarak gelen bu arşivleme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

#Özel Sayfalar: Özel sayfalardan kasıt site içi arama sonucu sayfaları ve 404 sayfalarınızdır.

Yani bir ziyaretçi site içi aratma bölümünüzden herhangi bir kelime veya kelimeler bütününü arattığında karşısına bir aratma sonucu ekranı açılır.

Ya da bir ziyaretçi sitenizde var olmayan bir URL adresine giderse karşısına hata 404 sayfası açılır. İşte Yoast SEO bu iki sayfa kategorisi için bir format oluşturabileceğiniz ayar bölümü oluşturmuş ve varsayılan olarak atadığı ayarlar da gayet yerinde olmuş. Dolayısı ile bu kısmı olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Normalde bu sayfalar Yoast SEO aracılığı ile varsayılan olarak noindex olarak işaretlenir. Yani hiç bir şekilde arama sayfalarınız ve 404 sayfalarınız google sonuçlarında yer almaz ki olması gereken de budur.

Yol Haritası

Yoast SEO Ayarları Breadcrumbs

Yoast SEO Ayarları Breadcrumbs

Dolaşım menüleri ziyaretçilerinize sitenizde gezinme kolaylığı sağlayan ve bir hiyararşi yapısında oluşturulan navigasyon menüleridir. Alttaki resim buna bir örnektir; ( Ana Sayfa Linki / Kategori Linki / Yazı Linki )

Yoast SEO Dolaşım Menüsü Örnek Gösterim

Yoast SEO Dolaşım Menüsü Örnek Gösterim

Breadcrumbs, yani dolaşım menüleri bir çok tema tafarından desteklenen ve bir çok temada var olan bir özellik. Ancak temanızda böyle bir özellik yoksa da, Yoast SEO eklentisinin breadcrumbs, yani dolaşım menüsü ayarlarını Etkin hale getirerek de aktif hale getirebilirsiniz.

Tabi, bu aktivasyonu yaptıktan sonra da eğer temanız dolaşım menülerini desteklemiyorsa, alttaki kodu dolaşım menüsünü sitenizin neresinde göstermek istiyorsanız oraya eklemelisiniz (tema dosyalarından);

<?php if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
	yoast_breadcrumb('<p id="breadcrumbs">','</p>');
} ?>

Yoast SEO Ayarları Taxonomy

Yoast SEO Ayarları Taxonomy

Dolaşım menüsü altında kalan Taxonomy ayarı ise dolaşım menü hiyerarşisinin neye göre yapılacağını belirlediğiniz kısım. Buradan Kategori seçeneğini seçtiğinizde, yazılarınız dolaşım menüsü hiyerarşisinde hangi kategoriye bağlıysa o kategori altında gösterilecektir.

RSS

Yoast SEO Ayarları RSS

Yoast SEO Ayarları RSS

Önemli: Yukarıdaki resimde gördüğünüz rss ayarları, rss beslemenize (feed) ek içerikler ekler ve bu içerikler sitenize geri link (bağlantı) sağlar.

Eğer site içerikleriniz izniniz olmadan başkası tarafından yayınlanırsa, yayınlayan kişi aynı zamanda ek içerikleride farkında olmadan yayınlamış olacaktır ve bilmeden de olsa sitenize geri link atmış olacaktır ki bu da içerik yazarının, sahibinin siz olduğunuzu sağlamlaştırmış olacaktır.

Arama Konsolu – Yoast SEO

Yoast SEO Ayarları - Arama Konsolu

Yoast SEO Ayarları – Arama Konsolu

Yoast SEO arama konsolu ayarlarından siteniz ile sitenizin bağlı olduğu search console hesabını birbirine bağlıyorsunuz ve Yoast SEO eklentisi üzerinden de Search console üzerinden google’ın size ilettiği indexleme, robots.txt, site haritası ve  404 gibi hatalarını görebiliyorsunuz.

Bu özelliği ben normalde kullanmıyorum. Onun yerine search console’u aktif olarak kullanmayı tercih ediyorum. Ancak siz yine de kullanmak isterseniz,

1- Öncelikle Google Doğrulama Kodu Edinin butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza açılan pencereden sitenizin kayıtlı olduğu search console hesabının bağlı olduğu gmail hesabınıza giriş yapın.

2- Ardından Yoast SEO google hesabınıza erişmek istiyor ekranının en alt sağ köşesinde bulunan İzin Ver butonuna tıklayarak Yoast SEO’ya google hesabınıza erişme izni verin.

Yoast SEO ayarları Arama Konsolu Bağlama

Yoast SEO ayarları Arama Konsolu Bağlama

3- İzin verir vermez yine aynı pencerede karşınıza bir doğrulama kodu gelecektir. Bu kodun tamamını kopyalayın ve Yoast SEO arama konsolu ayarlarına geri dönüp, Enter Your Google Authoraztion… kısmının altında yer alan boşluğa yapıştırıp, Yetkilendir butonuna tıklayın.

4- Ardından site adresiniz Profil kısmında çıkacaktır zaten. Bu kısımdan da Profili Kaydetbutonuna tıkladıktan sonra işlem tamam demektir. Artık search console hatalarının bir çoğunu Yoast SEO Arama konsolu ekranından da takip edebilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Arama Konsolu Doğrulama Kodu

Yoast SEO Ayarları Arama Konsolu Doğrulama Kodu

Sosyal – WordPress SEO by Yoast

Hesaplar

Wordpress Yoast SEO - Sosyal Ayarları

WordPress Yoast SEO – Sosyal Ayarları

Admin Paneli >> SEO >> Sosyal >> Hesaplar sekmesine siteniz için kullandığınız tüm resmi sosyal medya platform adreslerini giriniz. Böylece google’ın sitenizin sosyal medya hesaplarını öğrenmesini ve siteniz ile bağdaştırmasını sağlamış olursunuz.

Facebook

Wordpress Yoast SEO - Sosyal Facebook Ayarları

WordPress Yoast SEO – Sosyal Facebook Ayarları

WordPress Yoast SEO Sosyal sekmesinde yer alan diğer sosyal medya platfrom ayarlarında ise, örneğin facebook ayarları için Open Graph Meta Verisi Ekle kısmını etkin hale getirdiğinizde,

#Ana sayfanızın facebook paylaşımlarında hangi görsel, hangi başlık ve hangi açıklama ile paylaşılacağını belirlebiliyorsunuz.

#Bu kısımı etkin hale getirdiğinizde aynı zamanda yazılarınızın altında bulunan Yoast SEO kutusunda hemen alttaki resimde olduğu gibi sosyal medya kutusu açılacaktır.

Wordpress Yoast SEO Sosyal Kutusu

WordPress Yoast SEO Sosyal Kutusu

Eğer yazılarınız için Yoast SEO Meta kutusunda bulunan bu facebook paylaşım ayarlarını boş bıraktığınızda, facebook paylaşımlarında otomatik olarak yazı başlığınız, meta açıklamanız ve yazı öne çıkan resminiz ne ise, onlar otomatik olarak alınır.

Ancak siz bunlardan farklı bir paylaşım şablonu oluşturmak istiyorsanız da yani yazı resmim başka, yazının facebook paylaşım resmi başka ya da yazı başlığı başka facebook paylaşım başlığı başka olsun diyorsanız da, her yazınız için Yoast SEO meta kutusu >> Sosyal >> Facebook sekmesi altından ( üstteki resimde olduğu gibi ) bunları ayarlayabiliyorsunuz.

Aynı şey twitter ve diğer sosyal medya hesapları için de geçerli. Dolayısı ile bu kısmı sadece facebook sekmesini gösterek geçiyorum. Diğer sosyal medya sekmeleri siz aynı mantık çerçevesi içinde ayarlarsınız.

XML SITEMAPS – WordPress Yoast SEO

Genel

Yoast SEO Features - Yoast SEO Ayarları Açma

WordPress Yoast SEO eklentisini kullanmanın bir diğer güzel yanı da eklentinin site haritasıözelliğinin olması. Yani site haritası için ekstra bir eklenti kullanmanıza gerek yok.

Sonuçta ne kadar çok eklenti kullanırsanız, site hızınız o kadar olumsuz etkilenecektir. Site haritanızı aktif hale getirmek için sadece Admin Paneli >> SEO >> Genel >> Features >> XML Sitemaps özelliğini ON yaparak aktif hale getirmeniz yeterli.

Site haritanızı görüntülemek için ise şu URL yolunu izleyebilirsiniz;siteadresiniz.com/sitemap_index.xml

Site haritanızın içeriğini tamamı ile Admin Paneli >> SEO >> Search Appearance sekmesinde google sonuçlarında göster dediğiniz içeriklerinizden oluşuyor.

Yani siz search appearance >> content types kısmında yazılar ve sayfalarınız için Show yazılar in search results veya Show sayfalar in search results seçeneklerini Yes yaparak aktif hale getirdiyseniz, site haritanızda hem sayfalarınız hem de yazılarınız yer alacak demektir.

Aynı şey kategori, etiket ve yazar arşivleri sayfaları için de geçerli. Yoast SEO eklentisinin Search Appearance sekmesinde hangi içerik türünü google’da görünsün, google indexine alsın diye seçtiyseniz, o içerik türleri site haritanızda yer alacak.

Yine Yoast SEO >> Search Appearance sekmesinden ayarlayıp, google sonuçlarında göstermek istemediğiniz içerik türleriniz ise site haritanızda yer almayacaktır.

Araçlar – WordPress Yoast SEO

Wordpress Yoast SEO - Araçlar

WordPress Yoast SEO – Araçlar

Dosya Düzenleyicisi

Bu bölümden robot.txt ve .htaccess dosyalarınıza direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz. Bu iki dosya üzerinde sık değişiklik yapan arkadaşlar için oldukça etkili bir kısa yol aslında.

Burada bizim yapmamız gerekn ise bir robots.txt dosyayı oluşturmak. Dosya Düzenleyicisi linkine tıkladıktan sonra karşınıza Create a Robots.txt File / Robots.txt Dosyayı Oluştur diye bir buton çıkacaktır. Bu butona tıkladığınız karşınıza boş beyaz bir ekran açılacaktır.

Yoast SEO Ayarları Robots.txt Dosyayı Oluşturma

Yoast SEO Ayarları Robots.txt Dosyayı Oluşturma

Bu kısma üstteki resimde olduğu gibi, altta verdiğim kodu kopyalayıp yapıştırın ve ardından altta bulunan Save Changes to Robots.txt butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

Not:Kodun içerisindeki sitemap uzantısını kendi site adresiniz ile değiştirmeyi unutmayın. ( Başındaki https’ye de dikkat edin. )

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

Sitemap: https://wpmavi.com/sitemap_index.xml

Robots.txt dosyası oluşturma işlemi başlı başlına ayrı olarak anlatılması gereken detaylı bir konu. Ancak ben yine de burada yaptığımız işlemi kısaca özetleyeyim;

User-Agent: * komutu ile biz tüm arama motorları botlarının sitemize girişine izin vermiş oluyoruz. Sitemizin belirli bölgelerini arama botlarının girişlerine kapatmak veya açmak için ise Allow ve Disallow komutlarını kullanıyoruz.

Allow izin verDisallow ise izin verme komutlarını ifade ediyor. Mesela üstteki örnekte;

Allow: /wp-content/uploads/ komutu ile ben arama motoru botlarına sitemde bulunan wp-content klasörü altındaki uploads klasörü içerisinde yer alan tüm içeriklerimi ziyaret edebilirsin diyorum. Yani bu içerikleri indexlerinize almanızda herhangi bir prolem yok demiş oluyorum.

Disallow: /wp-content/plugins/ komutu ile ise ben arama motoru botlarına sitemde bulunan wp-content klasörü altındaki plugins klasörü içerisinde yer alan tüm içeriklerimi ziyaret edemezsiniz, yani bu içerikleri görmezden gelin demiş oluyorum.

Plugins, yani eklenti klasörünü arama motor botlarına kapatmamın sebebi ise, kullandığım bir çok eklentinin binlerce sitede kullanılıyor olması ( Mesela Yoast SEO’yu benim de sizin de ve milyonlarca sitenin de kullanıyor olması )  Bu da bu klasör altında yer alan içeriklerin bir çoğunun binlerce sitede aynı olmasına anlamına geliyor.

Bu şekilde olunca da google’ın gördüğü içerik bir çok sitede aynı oluduğu için bu içerikler google tarafından kopya içerik olarak algılanabiliyor. Algılanması istemediğim için de bu kısmı disallow komutu ile arama motoru botlarına kapatıyorum.

Toplu Düzenleyici

Bu kısımdan ise tüm yazılarınızı toplu bir şekilde düzenleyebilirsiniz. ( Başlıkları – Açıklamaları vs. ) Oldukça kullanışlı bir kısa yoldur. Göz atmanızda fayda var.

İçeri Al / Dışarı Aktar

Bu bölümde var olan SEO ayarlarınızı dışı aktarma seçeneğinden bilgisayarınıza indirebilir ve Wordpress Yoast SEO eklentisi yerine başka bir SEO eklentisi yüklemek istediğiniz zaman aynı ayarları diğer eklentiye aktarabilirsiniz.

Eğer daha önceden All in One Seo Pack, HeadSpace2 ya da Woo Themes SEO eklentilerini kullandıysanız, bu eklentilerde hali hazırda var olan ayarlarınızıda dosya seç kısmından bilgisayarınızdan seçip içeri aktarma diyerek ayarlarınızı yeni SEO eklentinize aktarabilrisiniz.

WordPress Yoast SEO Kullanımı

 Genel

Wordpress Yoast SEO Nasıl Kullanılır

WordPress Yoast SEO Nasıl Kullanılır

Yoast SEO eklentisini yükledikten sonra, her içeriğinizin atlında hemen üstteki resimde yer aldığı gibi Yoast SEO kutucuğu olacaktır.

Bu kutucuğun en üst kısmında yer alan başlık ve meta açıklama kısımlarının üzerine fare ile geldiğiniz zaman küçük bir ok işareti > çıkacaktır.

#İşte bu çıkan ok işaretine tıkladığınız zaman tıkladığınız alan için kayan sekmede açılan kısımlar için düzenleme yapabiliyor olacaksınız.

SEO Başlığı: Yazınız için SEO başlığı girdiğiniz alandır. Yazınızın google sonuçlarında hangi başlıkla yer almasını istiyorsanız, o başlığı buraya yazabilirsiniz. ( İdeal başlık uzunluğu 50 – 70 karakter arasındadır. )

Meta Açıklaması: İçeriklerinizin google sonuçlarında hemen SEO başlığının altında bulunan açıklama kısmıdır. Onu da yine her yazınız için bu kısımdan istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz.

Kısa İsim: Bu kısım zaten otomatik olarak eklenti tarafından algılanır. Dolayısı ile buraya herhangi bir şey yazmanıza gerek yok.

Wordpress Yoast SEO Nasıl Kullanılır

WordPress Yoast SEO Nasıl Kullanılır

Focus Keyword: Bu kısma yazınızda odaklandığınız anahtar kelimeyi yazmalısınız.

Meta Anahtar Kelimeler: Yukarıda da söylediğim gibi, google artık meta anahtar kelimeler kısmına yazdığınız kelimeleri sıralama için bir kriter olarak algılamaıyor. Buraya yazdığınız kelimeleri yok sayıyor ancak siz yine de yazmak isterseniz, yazabilirisiniz.

Sayfa Analizi

Wordpress Yoast SEO Nasıl Kullanılır

WordPress Yoast SEO Nasıl Kullanılır

Bu kısım ise eklenti Yoast kutusuna girdiğiniz bilgiler ile yazı içerisinde kullandığınız kelimeler arasında bir ilişki kurar ve bunu size rapor olarak sunar.

Yani focused keyword ( anahtar kelimenin )  yazı içerisinde kaç kere kullanıldığı, makale başlığında, sayfa url adresinde, sayfa başlığında, meta açıklamasında var olup olmadığı gibi site içi SEO kriterleri doğrultusunda değerlendirme yapar.

Önemli: Yoast eklentisi sizin google’daki sıralamanızı belirlemez !! Siz, eklentinin focused keyword ( odaklanılan anahtar kelime ) kısmına bir kelime yazdığınızda bu google’a bu yazı bu kelime ile alakalı sinyali göndermez.

Oraya yazdığınız kelimeyi eklenti sadece sizin o kelimeyi yazı içerisinde kaç defa kullandığınız, başlıklarda kullanıp, kullanmadığınız gibi site içi SEO faktörlerini size canlı bir şekilde rapor sunabilmek için kullanır.

Yani eklenti tamamen sizin içeriklerinizi SEO uyumlu yazmanız için bir size yardımcı olacak bir araçtır, yazılımdır. Google’ın yazınızın ne ile alakalı olduğunu anlaması, genel olarak yazınızda bir kelimenin ne kadar fazla geçtiği ile alakalıdır.

Gelişmiş

Wordpress Yoast SEO Gelişmiş Kutusu Ayarları

WordPress Yoast SEO Gelişmiş Kutusu Ayarları

Gelişmiş sekmesi için eklentinin varsayılan olarak atadığı ayarlar gayet iyi. Eğer yazınız için canonica URL yada 301 Yönlendirme kullanmayacaksanız, bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Olduğu gibi bırakın.

Eğer herhangi bir yazınızın google tarafından indexlenmemesini, yani google sonuçlarında yer almamasını istiyorsanız, o yazınız için bu gelişmiş kısmına gelip index kısmını noindex ve follow kısmını nofollow yapabilirsiniz.

Eğer canonical URL yada 301 yönlendirme hakkında bilgi sahibi değilseniz, WordPress Canonical Etiketi Kullanımı ve WordPress 301 yönelndirme (redirection) başlıklı yazılarımdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: https://wpmavi.com/wordpress-eklentileri-plugins/wordpress-yoast-seo.html


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir